• Marmara Universitesi Tip Fakultesi Radyasyon Onkolojisi AD
Thumb
Otuz Kedi

Otuz Kedi İsmi Nereden Geliyor?

Farsçada hikâyesi meşhur Zümrüd-ü Ankâ (Simurg) kuşu vardır. Kaf Dağı’nda yaşayan ve hani o bütün kuşların kendisini görmek için yedi vadi (istek, aşk, marifet, istisna, tevhid, hayret ve hiçlik) geçmesi gereken efsanevî kuş. Kuşlar huzura varıp dertlerini dile getirecekken her biri yol boyunca başka bir vadide telef olur. Kimi yol yakınken geri döner. Kimi zaten yola hiç çıkmaz. İçlerinden sadece otuzu Kaf Dağı’na varır. Bin bir zorlukla geldikleri yerde hasbihâl edecekleri, dertlerine derman bulacak o sultanı göremezler. Tarif edilenin aslında kendileri olduğunu anlamaları ise uzun sürmez.
İşte bu efsane dertlere, dertlilere derman ararken dermanın ta kendisi kendileri olan, sadece derman olmayıp yüksek bir yere çıkarak güzellikleri başka türlü seyreyleyen o otuz kuşun (simurgun) hikâyesini anlatıyor.
Otuz Kedi Projesi de ismini Simurg’dan alıyor. Çevremizde her gün gördüğümüz, yaşadığını sanırken aslında metropol ortamında varlığını sürdürmeye çalışan “Otuz Kedi”ye yardım edecek ve Simurg olacak gönüllüleri arıyor.

Devamını Oku